X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

داشتن دو فرزند، سلامتی والدین را تضمین می‌کند

یکشنبه 1 فروردین‌ماه سال 1389 ساعت 09:49 ب.ظ


پژوهشگران می‌گویند؛ بچه‌دار شدن برای سلامتی والدین مفید است، اما به شرط این که والدین به دو فرزند اکتفا کنند و پس از تولد فرزند دوم، پروسه بچه دار شدن را متوقف کنند.

یک پژوهش گسترده نشان داده است: مادر یا پدر شدن خطراتی را که سلامتی انسان را تهدید می‌کند، از جمله ابتلا به سرطان یا بیماریهای قلبی و حتی گرایش به مصرف الکل، کاهش می‌دهد اما این تحقیق که روی یک میلیون و 500 هزار نفر صورت گرفته حاکیست؛ این مزایا فقط نصیب پدر و مادرهایی می‌شود که صاحب دو فرزند هستند.

به گفته محققان؛ پدر و مادرهایی که فقط یک فرزند دارند و یا زوج‌هایی که اصلا صاحب فرزندی نیستند، در معرض خطر مرگ ناشی از تمام فاکتورهای ذکر شده در بالا هستند و شاید به این خاطر است که این زوج‌ها احتمالا توجه زیادی به سلامتی خود ندارند.

از سوی دیگر زوج‌هایی هم که خانواده‌های بزرگتری را با چندین فرزند قد و نیم قد تشکیل می‌دهند، بیشتر در معرض ابتلا به بسیاری از بیماریها قرار می‌گیرند شاید به این خاطر که همواره درگیر کنار آمدن با استرس‌های ناشی از مراقبت از چندین کودک هستند.

این تحقیق در مجله «علوم اجتماعی پزشکی» منتشر شده و نشان می‌دهد که دو فرزند عدد مناسبی است که سلامت والدین را تامین می‌کند.

این تحلیل که از سوی محققان انگلیسی و نروژی انجام گرفته اطلاعات ثبث شده از زنان و مردان نروژی را مورد آزمایش قرار می‌دهد که طی یک دوره 33 ساله متولد شدند.

محققان دریافته‌اند: بویژه در کشورهای اروپایی و غربی والدینی که یک فرزند دارند، یا زوج‌های بدون فرزند گرایش بیشتری به استفاده از الکل دارند. زنان در این شرایط بیشتر در معرض تصادفات و بیماریهای قلبی و عروقی هستند، در حالی که مردان در این خانواده‌ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های ریوی و تنفسی قرار دارند. از سوی دیگر مادرانی که چهار بار زایمان کرده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند و پدران در خانواده‌های پرجمعیت دچار خشونت و یا تصادفات می‌شوند.


منبع

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo