استرس اجتماعی سبب چاقی می‌شود

یکشنبه 31 مرداد‌ماه سال 1389 ساعت 06:57 ب.ظ


نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که استرس اجتماعی می‌تواند سبب بروز چاقی شود.


این تحقیق حاکیست؛ استرس اجتماعی می‌تواند با آزاد کردن چربی بیشتر بدن در حفره شکمی سبب بروز بیماریهای قلبی شود. همچنین سرعت تشکیل پلاک‌های خطرناک درعروق خونی را افزایش دهد.

محققان دریافته‌اند که استرس ناشی از مشکلات و زندگی اجتماعی باعث آزاد شدن هورمونهای استرس در بدن می‌شود که حاصل فعالیت این هورمونها آزاد شدن چربی به درون حفره شکمی است. چربی حفره شکمی یا چربی احشا نیز به نوبه خود احتمال تصلب عروق کرونری را بیشتر می‌کند، سبب تشکیل پلاک‌های خطرناک در عروق خونی می‌شود که حاصل آن بروز بیماریهای قلبی است و امروزه یکی از عوامل مهم مرگ و میر در سراسر جهان است.

دکتر کارول شیولی محقق اصلی این پژوهش در دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست در این باره می‌گوید: بخش عمده چربی در بسیاری از افرادی که مبتلا به اضافه وزن هستند در شکم تجمع می‌کند و این چربی متفاوت از چربی‌های سایر نقاط بدن عمل می‌کند.

شیولی تاکید کرد:‌ اگر مقدار چربی شکمی بیش از حد شود، خیلی بیشتر از چربی‌های سایر قسمتهای بدن اثرات مضر روی سلامتی خواهد داشت.

محققان در آزمایش روی میمونها دریافته‌اند که استرس اجتماعی مقاومت طبیعی بدن در برابر بیماریهای قلبی را کاهش داده و سبب افزایش حجم چربی شکمی می‌شود.

این تحقیق در مجله «چاقی» منتشر شده است.


منبع

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo