تفاوت بین ناپروکسن و ایبوپروفن

پنج‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 09:51 ب.ظ
قبلا وقتی سر درد داشتیم یک لیوان اب و یک اسپیرین بود تا درد ما تسکین یابد اما امروزه تسکین دهنده های زیادی وجود دارد که هر کدام عوارضی دارد. دانستن اینکه کدام برای چه دردی خوب یا بد است خودش کار بسیار مشکلی ست.


مسکن ها معمولا در دسته داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قرار میگیرند. به زبانی دیگر این داروها قسمتی از بدن شما را که درد دارد هدف قرار میدهند.

دو تا از رایجترین این داروها ناپروکسن و ایبوپروفن اند. بیایید نگاهی به جوانب مثبت و منفی این دو بیندازیم.
  
ایبوپروفن در مقابل ناپروکسن

هر دو درد را کاهش میدهند. یکی از تفاوتهای انها در سرعت تاثیر انهاست.ایبوپروفن دارویی ست که بسیار سریع تاثیر میگذارد و درد را از بین میبرد. و در مقایسه با ناپروکسن ایبو پروفن برای سردرد و میگرن و تب بهتر و تاثیرش زیادتر است. ولی ایبوپروفن برای کسانی که سابقه بیماری قلبی و کلیوی داشتند بسیار بد است.

ناپروکسن تاثیرش کندتر است اما در مقابل به  مدت زیادتری در مقایسه با ایبوپروفن درد را از بین میبرد. ناپروکسن برای رگ به رگ شدگی و ورم مفاصل بهتر از ایبوپروفن است. برای کسانی که بیماری قلبی داشتند این بهتر از ایبوپروفن است.

عوارض جانبی و مسائل مربوط به داروهای ضد درد غیر استروئیدی

گرچه این دو دارو رایجترین مسکن ها هستند و به ندرت باعث مرگ یا بستری شدن افراد میشوند مصرف انها نیز عوارضی دارد. این نوع ضد دردها ممکن است باعث حمله قلبی یا خونریزی داخلی روده در برخی افراد شود.

هر دو دارو ممکن است باعث سوزش دل و تهوع و حتی سردرد شوند. همچنین برای کسانی که  فشار خون دارند ممکن است باعث افزایش فشار خون شود.
توجه: این اطلاعات توصیه های پزشکی نیستند و نباید معیاری برای تصمیم گیری پزشکی باشند. قبل از هر تصمیمی با دکتر یا مسول دارو خانه مشورت کنید.

منبع : curiosityaroused

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo