گزارش رویترز از زنان ایرانی: شبیه آنجلینا جولی شده ام!

سه‌شنبه 17 مهر‌ماه سال 1386 ساعت 06:41 ق.ظ
 

رویترز در گزارشی به وضعیت نگاه برخی زنان ایرانی به مقوله آرایش پرداخته است.

به گزاش شیعه نیوز به نقل از فردا، رویترز در گزارشی با عنوان «رشد تجارت زیبایی در ایران» می نویسد: جراحی های مخصوص زیبایی؟ بلند کردن مو؟ برنزه کردن؟ همه این کارها در ایران اسلامی، جایی که فقط دستان و صورت زنان آشکار است رو به رشد است.

به ادعای رویترز عدول از پوشیدن چادر یا روسری و مانتو که بر اساس شریعت می باشد؛ موجب جریمه، زندان یا شلاق می شود!

به نوشته رویترز اما این امر، از نگرانی زنان ایرانی در مورد قیافه شان نکاسته است و روز به روز بر تعداد کسانی که حاضرند برای بینی جدید، چربی شکم، کشیدن صورت و چشم و ... به زیر تیغ بروند، اضافه می شود.

رویترز همچنین نوشته است: هزاران مرکز زیبایی شامل سالن ها و باشگاه ها، به صورت قارچ گونه در سرتاسر تهران با تضمین بهتر کردن چهره زنان، بوجود آمده اند.

زیبا 25 ساله، دانشجوی هنر، تا کنون عمل ... و بینی انجام داده است. وی در سالن انتظار یک باشگاه زیبایی این را می گوید: «من الان می خواهم جذابتر شوم.»

فریبا 34 ساله، زن خانه دار که مانند بقیه از گفتن نام خانوادگی اش پرهیز دارد می گوید: «من هفته ای دوبار به اینجا می آیم. پوشیدن حجاب به این معنی نیست که به چهره ات نرسی!»

سارا، مدیر این باشگاه زیبایی می گوید که روزانه 40 مشتری دارد و این تعداد در تابستان ها که مهمانی زیاد می شوند، افزایش پیدا می کند؛ وی در ادامه می گوید: «اتفاقا من مشتریانی دارم که چادر می پوشند. آنها می خواهند که در مهمانی های خصوصی، زیباتر به نظر بیایند. هر تجارتی که به قیافه زنان ایرانی ربط داشته باشد، "پول درآور" است. ما خدماتی همچون ماساژ و برنزه شدن انجام می دهیم.»

زیبایی و شریعتبه ادعای رویترز در سرزمینی که مردان و زنان مجرد حق ندارند تا دست هم را بگیرند و زنان باید به پوشش اسلامی احترام بگذارند؛ شکوفه مولایی، دندانپزشک، ماهیانه حدود 1000 دلار خرج چهره اش می کند.

وی می گوید:«من باید برای ادامه و محافظت از ازدواجم، تازه و زیبا باشم.» این خانم 35 ساله، در عین اینکه، یک کرم 250 دلاری به صورتش می زند و ناخن های مانیکور شده فرانسوی دارند و حدود 11 دلار برای هر جلسه برنزه شدن، پرداخت می کند؛ از قوانین ایران به خاطر عدم حمایت کافی از زنان انتقاد می کند!

بر اساس قانون اسلام، مردان می توانند تا 4 زن بگیرند و هر قدر که دلشان می خواهد، همسر موقت! «همسر موقت» از طریق قراردادهای مذهبی برای چند ساعت تا چند سال، بوجود می آید. همسران موقت، عمدتا مطلقه یا بیوه هستند.

زنان ایرانی، برای مسافرت به خارج، نیازمند اذن همسرشان هستند و از امتیازاتی برای طلاق و ... نیز خیلی کم، بهره مندند.

به گزارش رویترز، با توجه به اینکه تعداد فارغ التحصیلان زن از مردان بیشتر است، زنان ایرانی از فرصت ها و حقوق بیشتری نسبت به دیگران در خاورمیانه برخوردارند. بسیاری از زنان، تجارت خود را دارند و شغلهای مدیریتی بالایی دارند. آنها می توانند همه کاره باشند، البته به غیر از قاضی و رئیس جمهور!

مهتاب سروری، که رویترز وی را جامعه شناس معرفی کرده است می گوید: «افزایش زنانی که به قیافه خود می پردازند، در راستای تلاشی برای توسعه نقش آنها در جامعه است. زنان ایرانی، روز به روز مستقل تر می شوند. توجه به زیبایی نیز، بخشی از این روند است.»!

بی چین و چروک!عمل های جراحی زیبایی به قشر مرفه محدود نمی شود؛ بلکه بین خانواده هایی که دارای درآمدی پائین تر هستند (به عنوان مثال، معلمی که ماهیانه 200 دلار درآمد دارد) نیز ترویج یافته است.

هستی، خانه دار متوسط 30 ساله که برای عمل بینی اش، خودرواش را 5000 دلار فروخت می گوید:«داشتن صورتی زیبا به من اعتماد به نفس می دهد، چون تنها جایی است که می توانم نشان دهم.»

میترا خلیلی، جراح زیبایی می گوید: «تزریق بوتاکس بین تمامی اقشار زنان ایرانی محبوب است. زنان می خواهند تا صورتی بدون چین و چروک داشته باشند. این تزریق، حدود 200 دلار خرج دارد.»

به گفته یک جراح دیگر که نمی خواهد نامش فاش شود، هزینه عمل ... نیز حداکثر 10000 دلار است و این عمل بین اقشار متوسط محبوبیتی ندارد و می گوید: «اما من حداقل روزانه 2 عمل ... انجام می دهم.»

جراحی زیبایی تنها راهی نیست که موجب جوانتر شدن می شود؛ باشگاه سلامتی ج..ج..، آرایش هایی حدود 1000 دلار انجام می دهد و این آرایشها برای کسانی است که می خواهند مثل ستاره های غربی بشوند.

مریم 25 ساله که دختر یک تاجر است، می گوید: «من اکنون همانند آنجلینا جولی ام! موهای بلندتر و نازک تر، نشانه زیبایی است.»


منبع خبر: فردا

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo