انتخاب اولین رییس مجلس زن در پاکستان

جمعه 2 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 09:17 ب.ظ

قانون‌گذاران پاکستان روز چهارشنبه اولین رییس مجلس زن این کشور را که شبیه و دنباله رو بی‌نظیر بوتو است، انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتخاب خانم "فهمیده میرزا" به عنوان رییس مجلس پاکستان نشان دهنده جو غالب لیبرالیستی در سیاست پاکستان است که با شکست قابل توجه حامیان پرویز مشرف، رییس جمهور پاکستان که از متحدان آمریکاست، بر این کشور حاکم شده است.

با این حال بسیاری از پاکستانی‌ها محتاطانه نظاره‌گر گروه‌های پیروز انتخابات هستند و از این امر نگران هستند که آیا سیاستمدارانی که دوره‌ی حکومت‌شان در دهه 90 با فساد و بی لیاقتی همراه بود قادر خواهند بود با شبه نظامیان و مشکلات اقتصادی کنار بیایند.

به عنوان اولین مشکل ، رهبران جدید بر سر انتخاب نخست وزیر در کشمکش هستند اما در مورد انتخاب رییس مجلس مشکلات کمتری وجود داشت.

فهمیده میرزا، یک پزشک و تاجر که سه بار نماینده مجلس بوده 249 رای از 324 رای را در مجمع ملی به خود اختصاص داد. این در حالی است که "اسرار تارین" حامی مشرف تنها 70 رای را به دست آورد.

سیما اختر بروانا، یک نماینده‌ی مجلس از حزب مردم پاکستان پس از مراسم تحلیف میرزا، گفت: زن بودن من باعث می‌شود من از دیدن تو روی آن صندلی افتخار و شادی مضاعفی حس کنم.

وی ادامه داد: تو واقعا یادآور بی‌نظیر بوتو هستی و امیدوارم و آرزو می‌کنم که در هوش و ذکاوتی که او داشت نیز با او مطابقت کنی.

دلسوزی برای مرگ بوتو در یک بمب‌گذاری انتحاری در 27 دسامبر، به ترفیع حزبش در رتبه‌ی اول در انتخابات مجلس کمک کرد.

حزب بوتو (مردم) در حال آماده سازی برای رهبری یک دولت ائتلافی جدید علیه مشرف پس از هشت سال حکومت نظامی است.

پیروزی میرزا در مقایسه با بوتو که اولین زن در راس یک دولت در کشوری با جمعیت غالبا مسلمان در عصر جدید است، کم اهمیت می‌باشد.

ولی طارق عظیم، سناتوری که طرفدار حزب شکست خورده مشرف است، گفت: انتخاب میرزا تصویر پاکستان را که برای مدت طولانی با گزارشات فراگیر از سوء استفاده از حقوق زنان خدشه‌دار شده بود، بهبود می‌بخشد.

عظیم گفت: مجلس منظم تر خواهد بود و بهتر اداره خواهد شد همان طور که می‌دانید در کشور ما برای یک زن احترام بیشتری قایل هستند.

با اعلام خبر پیروزی میرزا قانون‌گذاران هر دو حزب سیاسی به نشانه تشویق بر میزهای خود کوبیدند.

میرزا ایستاد، متواضعانه لبخند زد و مکررا پیشانیش را به نشانه تشکر لمس کرد و سپس ردای سیاه ریاست را بر تن کرد و سوگند نامه را از رییس مجلس سابق دریافت کرد.

میرزا که قول داده است مجلس را همچون یک خانه اداره کند بلافاصله کار را با دعوت چودری پرویز الهی، رهبر جدید حزب مخالف برای سخنرانی آغاز کرد.

مشرف قول داده که با دولت جدید همکاری کند. وی در یک سخنرانی در روز چهارشنبه در یک مرکز نظامی بر اهمیت رشد اقتصادی تاکیدکرد و از پاکستانی‌ها خواست دست در دست هم دهند تا بلای افراطی‌گری را از بین ببرند.

ولی جواد هشمی، یک نماینده‌ی نخست وزیر سابق، نواز شریف، که دولتش در کودتای 1999 توسط مشرف سقوط کرد، اظهار کرد: رییس جمهور باید منتظر دورانی سخت باشد.

وی گفت: مجلسی که در آن حزب شریف و بوتو متحد شده‌اند، کورکورانه اعمال یک دیکتاتور را نخواهد پذیرفت.

این حرف اشاره‌ای بود که به اعلام حالت آماده باش مشرف در ماه نوامبر برای محافظت از انتخاب مجددش به عنوان رییس جمهور به وسیله قانونگذاران سابق. هشمی گفت: ما باید دیکتاتوری را مدفون کنیم.

برخی از مخالفان مشرف در پارلمان قصد دارند مشرف را استیضاح کنند و یا قضات دادگاه عالی را که وی از کار برکنارشان کرده، دوباره بر سر کار بیاورند ولی تحلیلگران هشدار می دهند که رییس جمهور می تواند با قضات فعلی برای مقاومت و کشاندن کشور به یک بحران سیاسی جدید همدستی کند.

حزب بوتو که اکنون به وسیله همسرش آصف علی زرداری اداره می شود ابتدا باید تصمیم بگیرد که چه کسی نخست وزیر خواهد بود.

زرداری بعد از ترور همسرش به خبرنگاران گفته بود که بوتو قصد داشته "مخدوم امین فهیم" که یک اشراف زاده قابل اعتماد حزب است، کاندید این پست شود.

ولی گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که زرداری این شغل را برای خودش می‌خواهد. او اکنون برای این مقام فاقد صلاحیت است چون از اعضای پارلمان نیست ولی تا چند ماه دیگر قادر خواهد بود جانشینی برای خودش معرفی کند و در انتخابات میان دوره‌یی شرکت کند.

درگیری برای رهبری حزب به اتحاد آن صدمه زده است و در تلاش آشکار برای فرونشاندن قیل و قال پسر بوتو و زرداری ، بیلاوال، چهارشنبه به پاکستان پرواز کرد.

حزب مردم بیلاوال را پس از مرگ مادرش به عنوان رییس انتخاب کرد ولی در حالی که او تحصیلاتش را در دانشگاه آکسفورد ادامه می دهد پدرش به اداره امور حزب می‌پردازد.

در حالی که بیلاوال حرفی برای گفتن در سیاست ندارد برای وفاداران به حزب سخت خواهد بود که به انتقاد علنی از بیانیه حزب در مورد ریاست آن که به وسیله وارث بوتو اعلام شد، بپردازند.

حزب مردم گفت، بیلاوال چهارشنبه به زیارت قبر مادرش رفته بود و به موقع کاندیدای حزب را برای نخست وزیری معرفی خواهد کرد.

به نقل از ایسنا

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo