X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

گوش دادن به موسیقی ملایم فشار خون را پایین می‌آورد

شنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 05:57 ب.ظ

 

بر اساس تحقیقی که در نشست انجمن آمریکایی فشار خون بالا گزارش شده است، روزی نیم ساعت گوش دادن به موسیقی ملایم فشار خون را بطور چشمگیری پایین می آورد.

در این مطالعه، محققان مشاهده کردند در میان افرادی که پرفشاری متوسط خون داشتند، فشار خون آنانی که مدت یک ماه روزی نیم ساعت موسیقی کلاسیک گوش دادند به میزان چشمگیری کاهش یافت.

دکتر پیترو ای. مودستی از دانشگاه فلورانس ایتالیا گفت گوش دادن به موسیقی ملایم آرام بخش است و در بسیاری موارد اثر آن روی کنترل اضطراب و کاهش فشار خون ثابت شده است.

در این مطالعه، محققان در مجموع روی ‪ ۴۸‬بزرگسال ‪ ۴۵‬تا ‪ ۷۰‬ساله که برای کنترل بیماری پر فشاری متوسط خونشان دارو مصرف می‌کردند تحقیق کردند.

از این تعداد ‪ ۲۸‬نفر هر روز در حین انجام ورزش‌های تنفسی آرام و کنترل شده ‪ ۳۰‬دقیقه موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند.

در کارهای روزمره ‪۲۰‬تن دیگر که بعنوان گروه کنترل در نظر گرفته شده بودند هیچ نغییری داده نشد.

فشار خون این افراد که یک و چهار هفته بعد گرفته شد نشان داد که فشار خون سیستولیک - عدد بالایی فشار خون - افرادی که موسیقی گوش می‌دادند بطور چشمگیری پایین آمده بود.

برعکس در فشار خون گروه کنترل کاهش‌های اندک و غیر چشمگیری مشاهده شد.

مودستی گفت محققان از نقش مثبت گوش دادن به موسیقی برای بیماران و پزشکان شگفت زده شده اند.

به گفته مودستی ، پزشکان اکنون می‌توانند با اطمینان گزینه گوش دادن به موسیقی را به عنوان یک گزینه درمانی بی‌خطر، موثر و غیر دارویی و یا یک مکمل درمانی مورد بررسی قرار دهند.

مودستی افزود، با وجود تاکید جهانی بر پیشگیری از ابتلا به فشار خون، پیش بینی می‌شود تا سال ‪ ۲۰۲۵‬حدود ‪ ۶۵‬میلیون نفر در سراسر جهان فشار خون بالا داشته باشند.

اما با وجود این آمارهای ناامیدکننده بازهم باید تاکید کرد که کارهای ساده و لذت بخشی مانند گوش سپردن روزانه به موسیقی به همراه تنفس شکمی آرام می‌تواند به کاهش فشار خون افراد کمک کند.

به نقل از ایرنا

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo