زنان 2 تا 5 سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند

دوشنبه 22 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 08:49 ب.ظ


عوامل فردی و اجتماعی زیادی منجر به بیماری و مرگ و میر می‌شوند که کنترل این عوامل، در افزایش شاخص امید زندگی در بدو تولد نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز دکتر اردشیر خسروی رئیس گروه فناوری و مدیریت اطلاعات مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از عوامل فردی که شاخص امید زندگی در بدو تولد را کاهش می‌دهد می‌توان به استعمال دخانیات، مواد مخدر و عواملی مانند چاقی، فشارخون بالا، عدم تحرک و بیماری‌های قلبی و عروقی نام برد.
وی ادامه داد: کنترل و مقابله با بیماری‌های مربوط به شیرخواران و نوزادان مانند بیماری‌های حاد مربوط به نوزادان و بیماری‌های ژنتیکی در سال‌های نخست عمرشان، می‌تواند از عوامل اصلی افزایش شاخص امید زندگی باشد.

دکتر خسروی تصادفات منجر به جرح و فوت را از مهمترین عوامل اجتماعی در کاهش این شاخص دانست و تصریح کرد: سایر آلودگی‌ها نظیر وضع هوا و آب آشامیدنی بر کاهش شاخص امید زندگی در بدو تولد تأثیرگذار است که با کنترل چنین عواملی می‌توان این سن را افزایش داد.
وی با اشاره به این که زنان، بیشتر از مردان به زندگی امیدوارند، خاطرنشان کرد: سن امید زندگی در زنان بیشتر از مردان است و زنان حدود 2 تا 5 سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند زیرا مردان بیشتر در معرض حوادث ترافیکی نظیر تصادفات قرار دارند و حدود 50 درصد از تصادفات منجر به فوت در موتورسواران رخ می‌دهد همچنین مردان در معرض بیشتری با بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند که این عوامل سن امید زندگی در مردان را کاهش می‌دهد.

منبع

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo