X
تبلیغات
رایتل

استفاده درست از شوینده ها

دوشنبه 23 آبان‌ماه سال 1390 ساعت 08:30 ب.ظ
سیاری از شوینده ها به دلیل قدرت پاک کنندگی بالا پرطرفدارند اما همین مواد اگر به طور صحیح استفاده نشود، برای سلامت افراد مضر است.
بهترین ادعا برصحت این مطلب این است که در سال های اخیر با افزایش و تنوع درتولید و استفاده از مواد شوینده در مکان های مختلف، شمار مراجعان به پزشکان پوست که اکثرا زنان هستند، نیز افزایش یافته است.
به گزارش سلامت نیوز بسیاری از افراد به ویژه بانوان بدون توجه به عواقب استفاده مکرر از مواد شوینده، از نوع بسیار قوی این مواد استفاده می کنند.

اگر چه تبلیغات دراین زمینه بسیار تاثیرگذار است ولی باید بدانید شوینده های قوی مخصوص کاربری های صنعتی و برای شست و شوی دکل های نفتی و بنادر است.
برخی تولیدکنندگان، برای در دست داشتن بازار رقابت و مشتری، از این مواد قوی درمحصولات تولیدی خود استفاده می کنند.


شوینده ها اغلب دارای مواد اسیدی لکه بر قوی است که ریختن آنها روی دست باعث خشکی دست وصورت، آسیب های پوستی و حساسیت های ماندگار می شود.

در صورت استفاده مکرر از این شوینده ها بدون استفاده از دستکش، پوست دچار چروک و خشکی و در نهایت پیری زودرس و بیماری های شغلی می شود.

به گفته متخصصان بیماری های پوست اغلب مواد شوینده حاوی اسید است و این مواد می تواند چربی پوست را از بین ببرد و استفاده مکرر از آن باعث بروز «اگزما» یا «درماتیک تماسی» در فرد می شود.

طبق گفته آنان بهترین راه جلوگیری از تحریک و آلرژی پوست، تماس غیر مستقیم با مواد شوینده است.
پوشیدن دستکش نخی یا دستکش های با لایه نخی که تا آرنج هستند بهترین راه جلوگیری از بیماری پوستی است.
بهتر است پس از اتمام کار دستها با آب شسته و از کرم مرطوب کننده استفاده شود.

پزشکان به بانوانی که علاقه بسیار به استفاده از شوینده های قوی دارند توصیه می کنند در زمینه بهداشت پوست، اطلاعات کافی را کسب کنند.
دقت در تاریخ مصرف، نوع کاربری، شوینده و قدرت شویندگی بهترین راهنما برای استفاده از مواد شوینده است.
در صورت تماس مستقیم دست با شوینده ها، ساده ترین کار زیر آب نگه داشتن دست است و نباید خودسرانه از پمادها از جمله نوع کورتن دار که موجب تشدید حساسیت و نازک شدن پوست می شود، استفاده کنند.

باید دانست که استفاده از آب گرم همراه با مواد شوینده حساسیت زایی پوست را بیشتر می کند. در بسیاری موارد مشاهده می شود که خانم ها پس از استفاده از مواد شوینده دچار آبریزش بینی، گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی ناشی از استنشاق این مواد می شوند.

مواد شوینده به دلیل بخارهایی که از خود متصاعد می کند می تواند گوش،حلق و بینی افراد را درگیر و باعث التهاب مخاط و یا سوختگی های شدید شود.

کارشناسان به خانواده ها توصیه می کنند که از استفاده بیش از اندازه مواد شوینده قوی خودداری و حتما از دستکش و ماسک مخصوص برای شست و شوهای خاص بویژه در ایام عید استفاده کنند.


منبع

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo